RPH

Rancangan Pengajaran Harian  : Objektivisme

Tarikh/ Hari : 25 April  2013(Khamis)                        Masa  :   9.00-10.00 pagi                                               Kelas           :   5                                                               Bil. Pelajar : 14 orang                                                                          M/ Pel                :  Bahasa Malaysia(SJKC)                                                                              
Tema           : Petikan“Anak Rusa”
Tajuk           : Apitan meN-...-i         

Objektif : Pada akhir pengajaran,murid-murid dapat ;
1.membaca teks dengan sebutan dan intonasi yang betul
2.menyenaraikan perkataan apitan meN-...-i berdasarkan petikan
3.menjawab soalan berdasarkan apitan meN-...-i.


Hasil Pembelajaran :
5.2 Aras 1 (i) : Membaca bahan sastera dan bukan sastera dengan sebutan dan 
                         intonasi yang betul.
6.6 Aras 2 (i) : Membuat ramalan berdasarkan idea yang berkaitan dengan cerita dan
                         isu yang diberi
Tatabahasa : Apitan meN-…-i


Pengetahuan Sedia Ada :Murid-murid telah membaca beberapa buah petikan bahan sastera atau bukan sastera.

Konsep :Murid-murid dapat menghargai alam sekitar dengan cara menjaga dan
memulihara alam sekitar.

Bahan  : Buku Teks, petikan,lembaran kerja dan kamus.

Nilai : Menjaga alam sekitar,menyayangi binatang dan berhemah tinggi.

Kemahiran :Kemahiran Bernilai Tambah-menjana idea dan menghubung kait



Langkah/Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Set Induksi
(3 minit)
-Murid memahami topik pengajaran yang akan dijalankan.
-Murid membuat persediaan diri dan bahan yang akan digunakan dalam proses PnP
-Menjelaskan topik pengajaran utama iaitu Tatabahasa:Apitan meN-...-i
-Menerangkan objektif PnP
-Mendengar syarahan dan penerangan guru
-Mengemukakan soalan jika tidak memahami arahan/penerangan guru.
-Kaedah Pengajaran:
Syarahan dan soal jawab
Kemahiran:
Mendengar dan berfikir secara kreatif dan kritis
Perkembangan:
Aktiviti 1
(20 minit)

























Aktiviti 2
( 10 minit )











Aktiviti 3
( 20 minit )

-Meningkatkan pengetahuan dan kefahaman murid terhadap konsep Apitan meN-...-i
-Mendedahkan dan meningkatkan pengetahuan murid terhadap lima bentuk pecahan Apitan meN-..-i
iaitu:me-..-i,
mem-...-i,
men-...-i,meng-...-i,menge-...-i.
-Meningkatkan kemahiran berfikir secara kreatif dan kritis dalam kalangan murid.



-Meningkatkan
Kefahaman murid terhadap tatabahasa Apitan meN-..-i
-Meningkatkan kemahiran kognitif murid





-Kefahaman dan penguasaan murid terhadap topik Apitan
 meN-...-i semakin meningkat.
-Meningkatkan keyakinan murid.

-Meminta murid (individu atau kumpulan)
membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul.
-Merumuskan maksud tersurat/tersirat petikan yang dibaca.
-Penerangan guru berkenaan dengan topik Apitan meN-...-i
-Guru memberikan contoh perkataan Apitan meN-...-i:
Menemani,
Menjumpai,
Mendaki,
Menghampiri dll.
-Mewujudkan interaksi dua hala dengan murid untuk menarik perhatian murid dengan lebih tinggi.

-Guru memberikan lembaran kerja kepada murid
-Guru mengarahkan murid menjawab lembaran kerja tersebut secara bersendirian.
-Guru memantau altiviti yang dijalankan oleh murid.

-Guru membincangkan jawapan bagi setiap soalan yang telah dijawab oleh murid.
-Guru meminta murid membaca soalan dan memberikan jawapan mereka.
-Guru memberi ulasan terhadap setiap jawapan murid.
-Guru menilai tahap penguasaan murid terhadap topik Apitan meN-...-i.

-Mendengar penerangan guru
-Membaca petikan/cerita dengan sebutan dan intonasi yang betul(seperti arahan guru)
-Memberi rumusan maksud tersurat/tersirat petikan sama ada secara perseorangan atau berkumpulan.
-Menyenaraikan perkataan Apitan meN-...-i yang terdapat dalam petikan dan merujuk kamus untuk mencari makna :
Menemani,
Menjumpai,
Menghampiri.dll
-Mengajukan soalan jika tidak memahami penerangan guru.

-Murid menjawab setiap soalan berdasarkan lembaran kerja yang diedarkan.









-Murid membaca soalan dan memberikan jawapan bagi soalan yang dibaca.
-Murid mendengar penjelasan guru.
-Murid menilai tahap penguasaan terhadap topik Apitan meN-...-i


-ABM :
Buku Teks, petikan
(Anak Rusa),kamus
-Kaedah pengajaran:
Syarahan,bercerita
perbincangan,latih tubi,sumbang saran dan soal jawab.
-Kemahiran:
KBKK,
Kemahiran memberikan pendapat,kemahiran komunikasi dan kemahiran interpersonal.















-Kaedah Pengajaran:
Latih tubi
-Kemahiran
Kognitif










-Kaedah Pengajaran:
Simulasi dan soal jawab
-Kemahiran:
Kognitif dan komunikasi





Penutup
( 7 minit )
-Pengetahuan pelajar terhadap konsep Apitan MeN-...-i telah dapat ditingkatkan ke tahap yang memuaskan.
-Kemahiran kognitif,psikomotor dan sosial juga meningkat.
-Rumusan guru terhadap aktiviti pengajaran dan pembelajaran yang telah dijalankan.
-Nasihat guru kepada murid untuk mengekalkan pengetahuan dan kemahiran mereka.
-Guru menjalankan refleksi/pemurnian berdasarkan lembaran kerja.
-Murid mendengar dan memahami setiap mesej yang disampaikan oleh guru.
-Murid membuat pembetulan (lembaran kerja)bagi jawapan mereka yang tidak/kurang tepat.
-Kaedah Pengajaran:
Syarahan
-Kemahiran :
Mendengar dan interpersonal.
           


 Refleksi :

Majoriti murid dapat mengikut aktiviti pengajaran dan pembelajaran.Murid dapat membaca petikan/cerita dengan intonasi yang betul.
Adanya kerjasama dalam sesi perbincangan dan bercerita serta murid-murid dapat mengeluarkan idea masing-masing.Objektif PnP tercapai.Sebagai ganjaran/peneguhan,tepukan dan ucapan tahniah kepada murid yang memberikan jawapan yang sesuai dalam sesi PnP.



RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA TAHUN 4 SJK(C)

Mata Pelajaran            :  Bahasa Malaysia
Tarikh/Hari                  :  03/05/2013 ( Jumaat )
Masa                            :  9.10 – 9.50 pagi ( 40 minit )
Kelas                           :  Tahun 4
Bilangan Murid           :  9 orang
Tajuk                           : Hargailah Kesihatan
Subtajuk                      : Dialog : “Aduh, Gatalnya Kepala”
Hasil Pembelajaran     : 5.2 Aras 2 (i) : Membaca lancar bahan sastera dan bukan sastera, iaitu 
                                      dialog dengan sebutan dan intonasi yang betul.
                                       6.1 Aras 1 (i) : Merujuk kamus untuk mencari makna perkataan.   
Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pelajaran ini murid dapat :
1.      Membaca lancar bahan sastera dan bukan sastera dengan sebutan dan intonasi yang betul.
2.      Menjawab soalan pemahaman bertumpu dan bercapah berdasarkan dialog.
3.      Dengan merujuk kamus peribahasa, murid dapat mencari maksud Simpulan Bahasa yang terdapat dalam dialog dan mengisi tempat kosong dengan Simpulan Bahasa tersebut untuk melengkapkan ayat yang diberikan oleh guru.
Pengetahuan Sedia Ada :
Murid pernah membaca bahan sastera dan bukan sastera.
Alat Bantu Mengajar  :
Gambar kutu, petikan/dialog “Keluarga Kutu”, buku teks, topeng kutu”, kamus Simpulan
Bahasa, kad manila, pental pen dan lembaran kerja.
Pendekatan/Strategi    : Berpusatkan guru, murid dan bahan.
Kaedah   :  Perbualan/dialog, latih tubi, penyoalan, sumbang saran, pembentangan dan  perbincangan.
Nilai Murni   :  Menjaga kebersihan kepala.
KBKK           :  Mencirikan, menjana idea dan menghubungkait.

Pelaksanaan Pengajaran dan Pembelajaran


Langkah/Masa
Isi Kandungan
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Strategi/Kaedah/ABM/
Nilai/KBKK
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Set Induksi
( 3 minit )
Memperkenalkan  kutu kepala manusia
-Edarkan gambar kutu
-Bertanya;
i) Gambar apakah ini?
ii) Di mana ia tinggal?
-meneliti gambar
-Menjawab;
i) Ini gambar kutu.
ii) di kepala.
Strategi : Soaljawab
Kaedah : Berpusatkan bahan
ABM : Gambar kutu
Nilai : Menjaga kebersihan kepala
KBKK : Menjana idea, berkomunikasi

Perkembangan:
Langkah 1
( 15 minit )

Baca dialog :
“Keluarga Kutu”
( tiga orang sekumpulan)
-Meminta murid membaca dialog pada halaman 86 dalam buku teks.
-Meminta tiga orang murid (dalam kumpulan) secara bergilir-gilir tampil ke hadapan kelas.
-Membetulkan kesilapan sebutan/intonasi murid.

-Membaca secara senyap.
-Membaca kuat dialog dengan sebutan dan intonasi yang betul di hadapan kelas.
-Mengenakan topeng ayah, ibu dan anak kutu.
-Murid lain mendengar dan menyemak teks/dialog.

Strategi : Membaca, Perbualan, latih tubi
Kaedah : Berpusatkan Murid
ABM : Buku Teks, Dialog, topeng kepala;kutu, papan tulis, marker pen
Nilai : Berhemah tinggi
 KBKK :
Mendengar, Menghubungkait.
Langkah 2
( 5 minit )

Bersoaljawab :
Soalan pemahaman bertumpu dan bercapah
( Guru menerima sebarang jawapan murid yang bersesuaian dengan dialog)
-Menyoal murid berdasarkan soalan yang terdapat pada halaman 86, iaitu soalan 1 & 2.
-Membina soalan lain yang berkaitan dengan dialog;
1. Bagaimana kita mengelak agar kepala tidak dihinggapi kutu?
2. Cuci kepala dengan apa dan berapa kali?

-Bagi soalan 1 & 2, jawapan murid berdasarkan dialog.
-Manakala soalan yang seterusnya ;
1. Menjaga kebersihan kepala.
2. Guna syampu, sekurang-kurangnya tiga kali seminggu.

Strategi : Soaljawab, sumbangsaran
Kaedah : Berpusatkan
Guru dan Murid
ABM : AB M:Teks,Petikan;Dialog
Nilai : Keberanian, yakin, berdikari
KBKK : Menjana idea menghubungkait, interpersonal
Langkah 3

( 14 minit )
Mencari makna Simpulan Bahasa (dalam kumpulan)
-Mengedarkan 1.Lembaran kerja :
2.Kamus
3.Kad manila
4.Pental pen
-Menerangkan apa yang murid perlu lakukan.
-Menyelia/
membimbing  setiap kumpulan
-Memilih murid secara rawak untuk membacakan jawapan pada lembaran kerja.
-Melakukan pemurnian/
pembetulan pada jawapan murid.
-Mengutip lembaran kerja semua murid.
-Menulis lima Simpulan Bahasa pada kad manila dan mencari maksudnya.
-Merujuk kamus peribahasa.
-Bekerjasama dalam kumpulan.
-Membentang hasil dapatan
(berkumpulan)
-Menyiapkan lembaran kerja
-Membuat pembetulan.
-Menghantar lembaran kerja kepada guru.

Strategi : Perbincangan, Pembentangan,
Bimbingan, dan Pemurnian

Kaedah :Berpusatkan Bahan

ABM :Lembaran Kerja, Kamus Simpulan Bahasa, Kad Manila(kuning) dan marker/pental pen, papan tulis.

Nilai : Bekerjasama dan  tekun.

KBKK : Menjana idea,  menghubungkait, interpersonal
Penutup
( 3 minit )
Rumusan
-Meminta murid menyebut lima Simpulan Bahasa dan menyatakan kegunaan/faedahnya dalam penulisan.
-Memberi nasihat :
i)Jaga Kebersihan
agar hidup selesa.
-Menyebut lima Simpulan Bahasa dengan yakin dan jelas.
-Akur dengan nasihat tersebut.
Strategi : Sumbangsaran
Kaedah : Berpusatkan guru/murid
Nilai : Menjaga kebersihan/kesihatan
KBKK : Menjana idea  menghubungkait, dan interpersonal.
  

Refleksi  :

Semasa set induksi, murid-murid dapat menyesuaikan diri dan bersedia untuk mengikuti pembelajaran hari ini dengan adanya gambar yang jelas tentang kutu dan sesi soaljawab mengenainya. Murid-murid berasa seronok.

Dalam sesi dialog/perbualan, murid-murid ( tiga orang sekumpulan ) bersemangat melakukannya. Tambahan pula, topeng kepala berbentuk kutu kepala manusia disediakan oleh guru kepada murid yang berperanan sebagai ayah, ibu dan juga anak kutu. Walau bagaimanapun, guru berperanan sebagai fasilitator bertanggungjawab memperbetulkan mana-mana sebutan dan intonasi dialog yang tidak jelas dan kurang tepat dalam kalangan murid. Keseluruhannya, sesi perbualan berjalan lancar.

Namun demikian, terdapat sekumpulan daripada tiga kumpulan murid ( terdiri daripada tiga orang murid dalam satu kumpulan )  yang kurang menguasai dalam melengkapkan ayat yang diberikan dengan simpulan bahasa yang sesuai ( berdasarkan  lembaran kerja ). Dalam hal ini, guru telah meminta murid-murid berkenaan membuat pemurnian/pembetulan setiap kesalahan tersebut dan pada pembelajaran akan datang, guru akan membuat kesinambungan pengajaran hari ini dengan cara menyelitkan simpulan bahasa yang dipelajari hari ini dalam sesi pengajaran dan pembelajaran akan datang.

Kekuatan :
Murid dapat bekerjasama dan berinteraksi sama ada guru dengan murid mahu pun antara murid dengan murid. Penggunaan bahan dapat membantu dalam pelaksanaan pengajaran dan pembelajaran. Sebagai ganjaran dan peneguhan, murid yang berjaya menjawab dengan betul diberikan tepukan dan ucapan tahniah oleh guru.






2 comments:

  1. Blog yang memberi manfaat sebagai rujukan guru. Tahniah

    ReplyDelete
  2. Terima kasih atas sokongan saudari.

    ReplyDelete